Bahova muzika leči visok pritisak

Predavanje “Kako muzika leči srce”, o tome da muzika može da pomogne kod lečenja pacijenata sa organskim problemom, održano je 04.02. u prepunoj sali Kolarčeve zadužbine. Terapeutski značaj muzike dokazalo je dugogodišnje istraživanje kardiologa dr Predraga Mitrovića, kome je u tome pomogla muzikolog mr Aleksandra Paladin, a koje je obuhvatilo 740 pacijenata. Polovina pacijenata primala je “muzičku terapiju” dva puta dnevno po 12 minuta, a druga polovina nije slušala muziku.

Ispitivanje je trajalo osam godina, a rezultati su potvrdili da je kod pacijenata koji su bili podvrgnuti “muzičkoj terapiji” ređe dolazilo do srčanog udara i angine pektoris.
 

– Statistika je pokazala da klasična muzika prija bolesnicima i zbog toga je uzeta kao muzički žanr koji najviše pomaže, pa tako slušanje Baha utiče povoljno na osobe koje imaju povišen krvni pritisak, a muzika Dvoržaka sa folklornim elementima pomaže ljudima koji imaju problema sa niskim krvnim pritiskom – rekla je Aleksandra Paladin.
 
Ona je dodala da Verdijeva muzika smanjuje migrene, Glinka je povoljan za dijabetičare, kompozicije Johanes Bramsa ublažavaju astmu, barokne melodije Antonija Vivaldija otklanjaju pospanost, a slušajući Mocarta poboljšava se erektivna funkcija.
 
Neobično predavanje koje je sjedinilo medicinu i muzikologiju predstavlja vizuelnu prezentaciju rada dr Predraga Mitrovića koji je predstavljen na Kongresu Udruženja kardiologa u Barseloni.

[Blic 04. 02. 2011.]

Poslušajte muziku Mihaila Glinke, pa procenite sami. Smile

.