Koliko god je hrana neophodna našem organizmu, dokazano je da postoje bolesti izazvane nepravilnom ishranom kao što je avitaminoza (nedostatak vitamina), anemija, mršavost ili pak, gojaznost. Ali, i mnoge hronične bolesti „diktiraju“ šta će se naći na trpezi.
Koju vrstu hrane bi trebalo da koriste, a koju da izbegavaju dijabetičari, srčani i bubrežni bolesnici, oni koji imaju problema sa želucem, crevima, jetrom, za „Novosti“ objašnjava profesor dr Ljubomir Pfaf:
– Oboleli od šećerne bolesti moraju da smanje procenat unosa hleba, testenina, slatkiša, masnog mesa, šargarepe, krompira, a od voća treba „forsirati“ samo jabuke. Za pacijente koji pate od srčanih oboljenja, bez obzira na to da li se radi o povišenom krvnom pritisku, arterosklerozi ili oboljenju srčanog mišića, osnovno pravilo je da smanje unos soli, masti i ugljenih hidrata.
Prednost treba dati crnom ili polubelom hlebu, mleku do 1,3 odsto masnoće, mladom siru do 10 odsto masnoće, najbolje neslanom, a od mesa treba jesti morsku ribu tri puta nedeljno, ili živinsko meso, ali bez kožice.
Srčani bolesnici bi trebalo da izbegavaju mesne prerađevine, a od jaja, 2-3 puta nedeljno, da konzumiraju samo belance, jer žumance stvara holesterol. Korisno je da jedu sve vrste zelenog povrća, bilo u obliku salate ili barenog obroka, a od voća – apsolutnu prednost treba dati – jabuci.
– Kod bubrežnih bolesti, bez obzira na to da li se radi o zapaljenju ili kamenu, princip je smanjiti unos belančevina, jesti takozvana nemasna mesa, kao što su riba ili juneće meso, i koristi crni ili polubeli hleb – objašnjava profesor Pfaf. – Od mlečnih proizvoda na trpezi treba da se nađu jogurt i kiselo mleko, ali ne u količini većoj od 200 grama dnevno. Bubrežni bolesnici treba da jedu krompir, šargarepu, a da izbegavaju zeleno povrće. Obavezno unositi što više tečnosti kako bi se povećalo izbacivanje urina i izbegla sekundarna infekcija.
Kod oboljenja želuca i creva preporučuje se tečno-kašasta, odnosno pasirana hrana u obliku manjih obroka na svaka 3-4 časa. Ovi bolesnici treba polako da sažvaću hranu (najmanje 20 minuta).
– Dobro je jesti prepečen hleb (dvopek), polumasno mleko, mladi sir i nemasna mesa – navodi naš sagovornik. – Od povrća na jelovniku mogu da se nađu krompir, šargarepa, cvekla i zeleno povrće, ali u obliku pirea. Od voća treba jesti oljuštenu pečenu jabuku, ili kompot. Izbegavati začine, posebno ljute, velike količine soli, pasulj, grašak, a masna mesa i mesne prerađevine ne dolaze u obzir.
[novosti.rs, 23.02.2011.]