Mozak u prve tri godine života raste punom snagom, a hrana prepuna masti i šećera nudi premalo vitamina i hranjivih materija pa se u tom slučaju neće optimalno razviti.
Hranjenje male dece brzom hranom može imati trajne posledice na njihove intelektualne sposobnosti, upozoravaju istraživači sa Univerziteta u Bristolu. Deca koja jedu više čipsa, keksa i pizze pre svoje treće godine imaće niži koeficijent inteligencije pet godina kasnije, pokazala je poređenje sa onima koji su jeli kuvana jela, voće i povrće. Čak i ako se njihova ishrana poboljša, to može biti prekasno, jer loše posledice mogu trajati čitav životni vek.
Mozak u prve tri godine života raste svojom najbržom snagom, a hrana prepuna masti i šećera nudi premalo vitamina i hranjivih materija. To znači da mozak nikada ne naraste do optimalnog nivoa, pokazalo je istraživanje na 14.000 dece rođene u ranim 90-ima, navodi 24sata.hr. Roditelji su ispunjavali upitnike o hrani i piću koje uzimaju njihova deca u dobi od tri, četiri, sedam i osam godina. Prehrambene navike podelili su u tri grupe: hrana bogata mastima i šećerima; tradicionalna ishrana od mesa i povrća te hrana bogata salatama, voćem i povrćem.
Ishrana nije imala uticaja na koeficijent inteligencije na decu u dobi od četiri ili sedam godina, pokazalo je istraživanje.
– Nakon treće godine, razvoj mozga se usporava, što znači da ishrana ne može previše uticati na njega – kaže doktorka Pauline Emmett.
To ne znači da se deci do tri godine ne sme davati čips, pizza i gazirana pića, ali ne smeju dominirati u ishrani.
– S obzirom da oko 23 posto dece kreće u školu debelo ili gojazno, jasno je da zdrav izbor ishrane u ranom razvoju može održati normalnu težinu nakon što deca odrastu, a ovo je dokaz da će to poboljšati i njihove sposobnosti u školi – rekao je direktor istraživanja Michael Nelson.
[24sata.info , 09.02.2011.]