Državni lekari moraju da izdaju potvrde

Lekari pojedinih zdravstvenih ustanova u Srbiji koji ne mogu pacijentima da urade specijalističke preglede u roku od mesec dana uporno odbijaju da im izdaju potvrde o tome i time ih sprečavaju da obave pregled u nekoj od privatnih ustanova, a zatim refundiraju novac.

Pojedine ustanove odbijaju da izdaju potvrde jer se tokom refundacije novca, koji je inače namenjen za to, skida s njihovog računa. U Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje (RZZO) naglašavaju za Press da oni raspodeljuju novac ustanovama koje su dužne da izdaju potvrde ukoliko nisu u mogućnosti da obave pregled u roku od 30 dana.

– Da bi osiguranik ostvario pravo na refundaciju, neophodno je da mu lekar izda potvrdu o nemogućnosti izvršenja pregleda u državnoj ustanovi. Ako se pacijent nađe u situaciji da nije ni pregledan, a nije dobio ni potvrdu o tome, najpre bi trebalo da se obrati zaštitniku prava pacijenata u zdravstvenoj ustanovi. Ukoliko zahtev ni tada ne bude rešen, potrebno je da se obrati matičnoj filijali RZZO-a koja je izdala zdravstvenu knjižicu – objasnila je načelnica Centra za informisanje RZZO Sanja Mirosavljević.

Zahtev za refundaciju troškova pregleda kod privatnika, objasnila je ona, podnosi se matičnoj filijali RZZO putem obrasca koji se dobija u njoj.

– Uz zahtev se prilaže potvrda o nemogućnosti pružanja usluge, takozvani obrazac PZ, kompletna medicinska dokumentacija, kao i fiskalni račun. Ukoliko filijala utvrdi da je zahtev za refundaciju osnovan, novac će osiguraniku biti vraćen u punom iznosu – rekla je Mirosavljevićeva.

Pacijenti mogu da refundiraju troškove za sve dijagnostičke i laboratorijske preglede za koje ne postoje liste čekanja. Izuzetak predstavljaju redovni kontrolni pregledi, i uz njih neophodne analize, koje je ustanova dužna da obavi do roka koji je doktor tražio, a koji može biti duži i od 30 dana.

[pressonline.rs, 15.03.2011.]