U okviru projekta Ministarstva zdravlja "Pružanje unapređenih usluga na lokalnom nivou" – DILS, 42 doma zdravlja dobila su juče finansijska sredstva (grantove) od 420.000 evra za poboljšanje dostupnosti zdravstvene zaštite osetljivim grupama, među kojima su stari, deca, mladi, invalidi i Romi.
Predstavnicima domova zdravlja uručeni su ugovori o dodeli finansijskih sredstava od 10.000 evra po projektu, koji će biti realizovani tokom 2011. godine, u 42 opštine u kojima će prosečno biti obuhvaćeno 300 do 600 građana.
Od 42 projekta kojima su dodeljeni grantovi, 22 su namenjena povećanju dostupnosti zdravstvene zaštite za stare, 12 projekata namenjeno je deci, a osam projekta realizovaće se u cilju povećanja dostupnosti zdravstvene zaštite za invalide i Rome.
Projekti će biti realizovani tokom 2011. godine, a za više od 20.000 građana koji pripadaju osetljivim populacionim grupama biće obezbeđene dodatne zdravstvene usluge.
Predloženim projektima jasno su definisane zdravstvene usluge koje su ranjivim grupama potrebne, a to su kućna nega i lečenje, rano otkrivanje, dijagnostika i lečenje kardiovaskularnih bolesti, šećerne bolesti i malignih bolesti, edukacija i zdravstveno vaspitanje za pravilnu ishranu, fizičku pokretljivost i obezbeđivanje socijalne podrške i razvoja socijalne mreže na nivou lokalne samouprave.
Takođe je prepoznata važnost integrisanih zdravstvenih i socijalnih usluga za stare i invalide (pomoć geronto domaćica), kao i zdravstvenih i obrazovnih za mlade osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta – interaktivne radionice u školama, kampanje, mobilizacija zajednice i druge.
Grantovi se finansiraju iz kredita Svetske banke, u okviru projekta Ministarstva zdravlja Srbije.
Rukovodilac grupe za javno zdravlje i programsku zdravstvenu zaštitu dr Dubravka Šaranović Racić je rekla da Ministarstvo zdravlja sprovodi ove projekte sa ciljem unapređenja kapaciteta domova zdravlja kako bi razvili partnerstvo s lokalnim samoupravama i nevladinim organizacijama koje se bave osetljivim populacionim grupama.
Ona je istakla da lokalne samouprave učestvuje u realizaciji projekta najmanje u iznosu od 10 odsto od ukupne vrednosti projekta u novčanom iznosu ili na drugi način – obezbeđujući prostor, prevoz, opremu ili neku drugu vrstu usluga.
Među projektima koji se finansiraju ima i integrisanih lokalnih programa za zdravstvene i socijalne potrebe ranjivih populacionih grupa koje finansira i Ministarstvo rada i socijalne politike.
Grantove su dobili domovi zdravlja Ada, Apatin, Bačka Topola, Bela Palanka, Blace, Ćićevac, Dimitrovgrad, Doljevac, Grocka, Inđija, Ivanjica, Kladovo, Knić, Knjaževac, Kosjerić, Lebane, Lučani, Medveđa, Niš, Novi Bečej.
U program pomoći su uvršteni Novi Pazar, Novi Sad, Osečina, Plandište, Rekovac, Ruma, Šabac, Sečanj, Svilajnac, Sjenica, Stari grad, Topola, Trstenik, Užice, Valjevo, Velika Plana, Vlasotince, Voždovac, Vranje, Žagubica, Zaječar i Zemun.
[Tanjug, 19.02.2011.]