Od popodnevnog dremanja se duže živi

Posle dremanja od 45 minuta krvni pritisak pada, pokazalo je jedno američko istraživanje, čiji rezultati su objavljeni prošle nedelje. Naučnici tvrde da dnevni odmor može da poboljša zdravstveno stanje srca, posebno ako preko noći ne spavate dovoljno.

Američko istraživanje je nastavak šestogodišnje grčke studije u kojoj je otkriveno da 30-minutna popodnevna pauza bar tri puta nedeljno smanjuje rizik od smrti prouzrokovane srčanim oboljenjima za 37 odsto. Ova teorija je zasnovana na činjenici da se tokom dremanja opuštamo i da se zahvaljujući tome pritisak smanjuje.
Kratko popodnevno spavanje je dobro i za mozak. Istraživanje Univerziteta Kalifornija pokazuje da su posle 90-minutnog popodnevnog spavanja dobrovoljci pokazali bolje rezultate u komplikovanim pismenim testovima od onih koji su ostali budni.
Naučnici sugerišu da mozak koristi kratak dnevni san za stvaranje "mesta" za nove podatke koje ćemo skladištiti u njega. Ipak, nije dovoljno samo da spustite glavu na jastuk. Evo kako se pravilno "izvodi popodnevni drijemež".

Dužina odmora

Ako možete sebi da priuštite popodnevni odmor, evo koja su optimalna vremena za dremanje i šta tokom tih perioda činite za sebe.
Šest minuta: To je dovoljno da aktivirate efektivnu obradu memorije (brišete kratkotrajnu memoriju da biste oslobodili više prostora za novu), pokazalo je istraživanje sprovedeno u Nemačkoj 2008. godine.
Dvadeset minuta: Tokom ovog perioda ćete proći kroz prve dve faze sna i usporiti otkucaje srca. Čak i ako se ne uspavate, lezite mirni i opustite glavu jer i to je dobro za vas. Energetska dremka (slično stanje opuštanju koje dostižete na kraju joge ili pilatesa) je sasvim dovoljna.
Četrdeset minuta: Ako prethodne noći niste dobro spavali i potreban vam je podsticaj za koncentraciju, tokom sna od 40 minuta prolazite kroz REM fazu spavanja. Tokom ovog perioda ćete izbalansirati svoj imuno sistem i podići energetski nivo. Navijte alarm jer ako spavate duže od 45 minuta prelazite u dublju fazu sna i ako se probudite tokom te faze teško ćete se razbuditi, osećaćete se umorno i dezorijentisano.
Devedeset minuta: Ako možete da odspavate od sat ipo do tri sata proćićete kroz kompletan proces sna, što obnavlja celi organizam.

Najbolja satnica

Ako poželite da odremate suviše rano teško ćete se uspavati. Previše kasna dremka može dovesti do toga da uveče ne možete da zaspite. Naša snaga obično opada između 13 i 15 časova. Do toga dolazi jer tada raste nivo hormona melatonina (hormon spavanja). To je ujedno i najbolje vrijeme za odmor. Ranoranioci i oni koji su ujutru najaktivniji treba da legnu oko 13h. Oni koji idu u krevet posle ponoći i ustaju kasno ujutru mogu da dremaju oko 14:30h.

Trikovi koji pomažu da zaspite
– Izaberite mračnu prostoriju ili nosite masku za oči, lezite.
– Da biste pojačali efekat popijte kafu pre nego što odete da dremate. Naime, kofeinu je potrebno oko 20 do 30 minuta da počne da djeluje, pa će vas probuditi baš na vreme.
– Ako ne možete da zaspite, zatvorite oči i koncentrišite se na svoje disanje. Dište duboko i polako.
– U sebi dok udišete ponavljajte “iiiiin”, a dok izdišete “aaaaaaaut”.