Organizovan prvi Kongres psihonefrologije u Nišu. Cilj Kongresa je priprema zajedničkog pristupa nefrologa i psihijatara svim pacijentima na hemodijalizi koji čekaju na presađivanje bubrega.
Najnovija istraživanja pokazuju da je mentalno zdravlje pacijenta na dijalizi jedan od najbitnijih faktora uspešne transplantacije i kasnijeg oporavka. Zato su nefrolozi i psihijatri u Nišu organizovali prvi Kongres psihonefrologije, kako bi dogovorili zajednički pristup svim pacijentima na hemodijalizi koji čekaju na presađivanje bubrega.
U Nišu je prošle godine urađena prva transplantacija bubrega kadaveričnog davaoca. Pacijentkinja, dvadesetpetogodišnja Marina Radulović, kojoj je tada presađen bubreg, nakon operacije nam je rekla da joj je podrška porodice i lekara bila najvažnija za oporavak.
Praksa pokazuje da se do 40 odsto pacijenata na dijalizi žali na nesanicu, seksualne i socijalne probleme, razne psihoze i poremećaje u ponašanju.
Timski rad psihijatara i nefrologa važan je i za tranpslantirane pacijente koji sa novim organom započinju drugačiji život.
Predsednik Udruženja nefrologa Srbije Nada Dimković rekla je da se odnos sa pacijentom lakše uspostavlja, ako znate šta on želi.
Prema njenim rečima, u tom slučaju pacijent će biti zadovoljan i srećan, sarađivaće u lečenju i tako će duže živeti.
Novi ministrar zdravlja Zoran Stanković, koji je otvorio kongres u Nišu, najavio je nastavak kampanje "Produži život" i veću brigu o pacijentima na dijalizi i programu transplanatcije.
Povećanje broja doniranih organa, veća dostupnost evropskom sistemu transplantacije i kvalitetniji rad centara u kojima se presađuju organi, prioriteti su Srbije do 2020. godine.
[RTS, 28.03.2011.]