Stanković: Sprečavanje korupcije jedan od prioriteta

Ministar zdravlja Zoran Stanković izjavio je da je taj resor preuzeo u trenutku kada se sve otvorenije govori o lekarskim greškama, korupciji u zdravstvu i lošem radu zdravstvenih ustanova i da će stoga upravo ta pitanja biti u grupi prioriteta njegovog angažmana.

Stanković je u intervjuu Tanjugu rekao da će ministarstvo najpre načiniti precizan snimak stanja u zdravstvenom sistemu, da će preduzeti mere za suzbijanje korupcije i da će dosledno istražitivati sve slučajeve u kojima postoji sumnja da su načinjenje greške tokom lečenja.

„Moraćemo da načinimo analizu zdravstva i tek nakon toga ćemo izneti činjenice. U mnogim ocenama i procenama ima politike, proizvoljnosti i nezadovoljstva onih, koji nisu zadovoljni svojim statusom”, kazao je Tanjugu novi ministar zdravlja u rekonstuisanoj Vladi Srbije.

On je rekao da je svestan da ima mnogo pritužbi na lekarske greške, korupciju i loš rad.

„Važno je da sve stvari koje su posledica nemara u zdravstvu pravilno procenimo i obavestimo javnost ko je kriv za to, ne ulazeći u delokrug rada pravosuđa, tužilaštva, za šta nismo nadležni”, kazao je Stanković.

„Svestan sam činjenice da se iznose optužbe na račun lekara i zdravstvenog osoblja zbog grešaka koje se nekada završe smrtnim ishodom, a da pritom nisu završene sve istražne i potrebne radnje koje bi trebale da daju odgovor da li je smrtnu posledicu izazvala intervencija lekara ili ne”, upozorio je ministar.

Na pitanje koliko je imao vremena da se upozna sa rezultatima rada ministastva, budući da je tek dva dana na funkciji ministra, Stanković je odgovorio da će više saznanja imati u narednom periodu, ukazujući da je primetio da postoje oprečne ocene – od veoma dobrog do veoma lošeg stanja.

„Nisam čovek od koga će početi da funkcioniše Ministarstvo zdravlja, ono je postojalo mnogo pre mene i postignuti su veliki rezultati pa je obaveza da mi te rezultate afirmišemo i nastavimo dalje sa unapređenjem postojećeg stanja”, naglasio je Stanković.

„Borbu protiv korupcije smo postavili kao jedan od vodećih zadataka i daćemo joj, pored lečenja i poboljšanja materijalnog statusa zaposlenih, prioritet, kako bi se smanjila na razumnu meru. Nigde u svetu korupcija i organizovani kriminal nije iskorenjen, pa nećemo moći ni mi to da učinimo, ali možemo da ga svedemo na razumnu meru i borimo se da do takvih slučajeva ne dođe”, kazao je Stanković.

Govoreći o stanju u zdravstvenim ustanovama, on je podsetio na činjenicu da se u Srbiji uspešno obavljaju brojne komplikovane hiruške intervencije i dijagnostičke procedure i da mnogi domaći stručnjaci postižu iznvanredne rezultate, ali i iznose činjenice koje se nalaze krivičnom postupku i kojima se bavi pravosuđe i tužilaštvo.

On je važnim ocenio i donošenje pravilnika i normi koje će doprineti unapređenju zdravstvenog stanja građana i podsetio da će u narednom periodu biti održan sastanak sa predstavnicima zdravstvenih sindikata i članovima porodica koji sumnjaju da su njihovi bližnji preminuli usled neadekvatnog lečenja.

Stanković je takođe ukazao da je neophodno težiti boljem opremanju institucija, ali i poboljšati primarnu zdravstvenu zaštitu budući da se, kako je kazao, funkcija lekara u tom vidu zaštite svela samo na propisivanje recepata i upućivanje na specijalističke preglede.

On je dodao da je loše i to što veliki broj pacijenata iz unutrašnjosti putuje u druge zdravstvene centre u zemlji, čak i za najobičnije intervencije, jer u njihovim nema stručnog kadra, dodajući da bi problem mogao da se nadomesti edukacijom lekara iz domova zdravlja kako bi mogli da pružaju i takve usluge.

Takđe, naglasio je ministar, liste čekanja za različite procedure mogle bi da budu rešene preraspodelom, odnosno upućivanjem pacijenata u centre gde nema gužvi, kako Beograd ne bi bio „najopterećeniji”.

„Klinički centar Srbije mora da radi najsloženije zahvate i zato mora da bude dobro opremljen. Smatram da je to vrhunska institucija koju materijalno i kadrovski moramo da opremimo za najsloženije medicinske poduhvate, ali ne da ga opterećuju rutinske operacije koje se mogu sprovesti u drugim ustanovama”, kazao je Stanković.

On je ukazao i na značaj dobre saradnje sa drugim ministarstvima, podsetivši na međunarodnu obavezu obezbeđivanja međunarodnih koridora, kakav je Koridor 10, helikopterskim zbrinjavanjem i evakuacijom saobraćanjih nezgoda.

[Tanjug, 19.03.2011]