Sutra se obeležava Svetski dan bubrega, a cilj ovogodišnjeg obeležavanja je da se pošalje poruka građanima o načinu lečenja i prevenciji bolesti, saopštilo je danas Udruženje dece bubrežnih bolesnika i transplantiranih osoba „Sve za osmeh".
Bubrežna bolest ima pandemijski karakter jer od nekog oblika boluje oko 10 % svetske populacije, a oko 1,5 miliona ljudi živi zahvaljujući veštačkom načinu čišćenja krvi – dijalizi, dok se na presađivanje u proseku čeka 7 godina.
Svetski dan bubrega tradicionalno obeležava drugog četvrtka u martu, a sutra će biti obeležen u više od 60 svetskih gradova sa ciljem da se građanima ukaže na važnost funkcije bubrega i njihovu povezanost sa ostalim bolestima, kao što su visok krvni pritisak, kardiovaskularne bolesti ili dijabetes.
Udruženje „Sve za osmeh", Udruženje bubrežnih bolesnika i invalida na kućnoj dijalizi „Renalis" i Udruženje za borbu protiv dijabetesa grada Beograda PLAVI KRUG obeležiće Svetski dan bubrega u Tržnom centru „Ušće" i „Delta siti" edukativnom akcijom. Deliće se edukativni materijal, apelovati na prevenciju i redovne kontrole, a volonteri će testirati sve zainteresovane, odnosno meriti im pritisak i nivo šećera u krvi i upozoravati na povezanost bubrežne bolesti sa šećernom i kardiovaskularnim bolestima. Akcije će se realizovati od 16 do 20h.
Obeležavanje svetskog dana bubrega počelo je na inicijativu Međunarodnog udruženja nefrologa 2006. godine, sa ciljem da se širi svest o rastućem problemu bubrežnih bolesti.
Svetski dan bubrega biće obeležen 11. marta i predavanjem prof. dr Nade Dimković, koja će ukazati na najvažnije činjenice vezane za funkciju bubrega i značaj očuvanja zdravlja bubrega. Predavanje će biti održano u sali Kolarčevog narodnog univerziteta u 18 h, a stručnjaci podsećaju da je moto ovogodišnjeg svetskog dana bubrega „Zaštite bubrege – sačuvajte srce”.
Udruženje nefrologa, Ministarstvo zdravlja Republike Srbije, udruženja bolesnika i kompanije „Roche" su poslednjih godina nizom aktivnosti obeležavali taj datum.
Cilj svih aktivnosti je da se problemu hroničnih bubrežnih bolesti posveti potrebna pažnja u Srbiji, s obzirom na učestalost, slabu informisanost o faktorima rizika i posledicama bolesti, kao i mogućnost prevencije i lečenja. Uz podršku Ministarstva zdravlja i Udruženja kardiologa Srbije, ove godine javnosti će se skrenuti pažnja da bubrežni bolesnici mnogo češće oboljevaju i umiru od bolesti srca, u odnosu na ljude koji nemaju bubrežnu bolesti.
Bolesti bubrega su u stalnom porastu, a u Srbiji se, zbog bolesti bubrega lekaru opšte medicine obrati godišnje u proseku 22.000 osoba i bolnički se leči oko 15.000 ljudi. Najčešći uzroci, ali ne i jedini, za razvoj hronične bolesti bubrega su visok krvni pritisak i dijabetes. Prisustvo hronične bolesti bubrega je u značajnoj meri povezano sa rizikom od kardiovaskularnih bolesti.
Rano otkrivanje oštećenja bubrega je neophodno i omogućava odgovarajuće lečenje pre nego što dođe do oštećenja bubrega ili kardiovaskularnih problema. Stručnjaci upozoravaju da je neophodno regulisati šećer ako se boluje od dijabetesa, da se smanji telesna težina, ostavi duvan, smanji unos alkohola, kao i da se bolesnik pridržava propisane dijete i lekova. Takođe su bitni fizička aktivnost i smanjenje unosa soli.