Svi pacijenti, posebno oni iz unutrašnjosti, koji imaju uput za preglede ili lečenje ne bi trebalo da dolaze od 21. februara u Klinički centar Srbije ukoliko im nije potrebna hitna intervencija, jer će deo zaposlenih u ovoj i drugim ustanovama stupiti u štrajk i raditi ograničeno kao subotom i nedeljom.
Već zakazani termini za dijagnostičke i druge preglede biće pomereni od dana kada zaposleni štrajk prekinu. Rad neće obustaviti jedino zaposleni u Hitnoj pomoći.
Zaposleni prete obustavom rada u celoj Srbiji, ako pregovori s Vladom propadnu
Zbog sve većeg nezadovoljstva zdravstvenih radnika svojim položajem i materijalnim statusom, postoji mogućnost da se od 1. marta štrajk proširi na veći broj ustanova u Srbiji. To će prvenstveno zavisiti od rezultata pregovora sindikata sa nadležnima u Vladi, a za pacijente to znači ne idite kod lekara ako nije hitno!
Iako još nema preciznih informacija o tome kako će raditi zdravstvene ustanove od tog dana, iskustva s obustavama rada pokazuju da nikad ne rade ambulantne službe, nema kontrolnih pregleda, konsultacija, zakazivanja dijagnostičkih procedura. Hitne slučajeve, međutim, uvek primamo i to se nikad ne dovodi u pitanje – kaže Živorad Mrkić, predsednik Novog sindikata zdravstva.
Prema njegovim rečima, o načinu rada i medicinarima koji će zbrinjavati pacijente tokom obustave rada, dogovoriće se narednih dana predstavnici sindikata i direktori zdravstvenih ustanova.
– Direktoru i upravi iznećemo naše predloge kako mislimo da treba da radimo tih dana, a on je dužan da istakne raspored rada zaposlenih kao i obim posla koji smo dužni da ispunimo po zakonu. Svi koji su slobodni biće u štrajku ako to žele – kaže Mrkić.
Zoran Jovanović, plastični rekonstruktivni hirurg i član predsedništva Novog sindikata zdravstva Srbije, procenjuje da će u štrajku učestvovati više od polovine zaposlenih u KCS. Ono na čemu insisitiraju članovi ovog sindikata jeste poštovanje minimuma procesa rada.
– Brinućemo o pacijentima koji su već na odeljenjima, zbrinjavaćemo sve hitne slučajeve i operisati ih ako je potrebno. Preuzećemo i sve epidemiološke mere – navodi Jovanović.
Najavljeni prekid rada najviše će, po svemu sudeći, pogoditi primarnu zdravstvenu zaštitu, jer po ovom principu domovi zdravlja neće raditi, osim pedijatrijske i ginekološke službe za potrebe trudnica. Takođe, biće zbrinuti svi onkološki pacijenti. Iz Novog sindikata zdravstva najavljuju da će im se priključiti i zaposleni širom Srbije.
I članovi Granskog sindikata zdravstva i socijalne zaštite „Nezavisnost” najavili su sličan scenario obustave rada, koji može da se desi već od 1. marta ukoliko ih nadležni u Vladi ne prime na razgovore. Zoran Ilić, predsednik Granskog sindikata zdravstva „Nezavisnost” u Nišu kaže da će ukoliko dođe do štrajka zdravstvenih radnika svaka medicinska ustanova imati svoj način obustave rada koji neće biti na štetu pacijenata.
U Novom Sadu medicinari su zakazali polučasovni protest u ponedeljak, 14. februara, u podne ispred Poliklinike, u krugu Kliničkog centra Vojvodine. Ali ovaj štrajk upozorenja, kako kažu, neće ugroziti pacijente, jer će biti izveden za vreme pauze.
U Kragujevcu za sada nema najava o stupanju u štrajk, jer sindikati čekaju rezultate pregovora u Beogradu.
[blic.rs , 10.02.2011.]