Uz vodiče dobre prakse do kvalitetnijeg lečenja

Klinički centar Srbije uveo propisanu proceduru u redosledu lekarskih odluka

hospital_533

Klinički centar Srbije (KCS) prva je bolnica koja je od početka ove godine uvela kliničke algoritme u rad. Oni za većinu pregleda i procedura u lečenju utvrđuju precizne postupke i redosled po kojem ih treba primeniti. To u praksi znači da svaki pacijent dobija približno istu uslugu, bez obzira na to koji ga lekar leči.

Svaka specijalnost u KCS sada ima svoj algoritam, a jedna od glavnih prednosti uvođenja kliničkih algoritama je upravo tačno propisana procedura u redosledu odluka kod rešavanja pdređenog kliničkog stanja ili bolesti. Kako objašnjava direktor Poliklinike KCS prof. dr Siniša Pavlović, ovde je reč o domaćem vodiču dobre kliničke prakse. Tačnije, ako pacijent dođe, primera radi, kod pulmologa, algoritam propisuje koje sve procedure treba ispoštovati da bi se dobila precizna dijagnoza i propisala adekvatna terapija.

– Ovi algoritmi znatno olakšavaju posao manje iskusnim kolegama, ali i štite pacijente. Cela ova priča je počela 1. januara i u fazi je implementacije. Najbitnije je da se izbegne da pacijenti budu različito lečeni u zavisnosti od toga ko ih leči. Na ovaj način uvodimo svetske standarde u domaće zdravstvo. Vrlo brzo i drugi zdravstveni centri počeće ovo da rade po ugledu na nas – uveren je prof. dr Siniša Pavlović.

Ovaj projekat je pokrenut na predlog generalnog direktora KCS doc. dr Đorđa Bajeca, u cilju standardizacije i racionalizacije procesa odlučivanaj u dijagnostici i terapiji. Novi pravilnik o radu reguliše brojna pitanja, kao što su obezbeđivanje sigurnosti pacijentima i osoblju, dobra klinička praksa, bolje formiranje cene usluga, povećana konkurentnost prema privatnoj praksi, unapređenje kvaliteta rada…

Lekari KCS dalje će edukovati svoje kolege o načinima i prednostima primene protokola o radu predviđenih novim pravilnikom.

Portparol KCS Drago Jovanović kaže da se za sada ovaj projekat pokazao kao odličan, ali da za svaku novinu treba bar godinu dana da se potpuno uhoda, što će i ovde biti slučaj.

– Mislim da su  pacijenti zadovoljniji, jer se osećaju sigurnije, ali je lakše i lekarima koliko sam video iz razgovora sa njima – kaže Jovanović.

[Blic, 28.03.2011.]