Rad po smenama povećava rizik od dijabetesa

Zaposleni koji rade po smenama zbog nedostatka kvalitetnog sna imaju znatno veće šanse da obole od dijabetasa 2 ili gojaznosti.

Naučnici su analizirali životne navike 21 ispitanika u eksperimentalnim uslovima, počev od toga kada jedu i kada i koliko spavaju. Studija je pokazala da se promene u spavanju i odstupanje od normalnog noćnog spavanja negativno odražavaju na nivo šećera u krvi.
Kod više njih koji su radili noću već posle nekoliko sedmica pojavili su se prvi simptomi dijabetesa, ali i drugi zdravstveni problemi, prenosi BBC rezultate istraživanja objavljene u magazinu Science Translational Medicine.
Svi učešnici eksperimenta počeli su sa normalnim noćnim spavanjem od 10 sati, a zatim su im u naredne tri sedmice stalno menjane satnice spavanja. Njihov dan postepeno tako produžen na 28 sati tokom kojih im je dozvoljavano da spavaju samo 6,5 sati.
Ispitanici su takođe živeli u prostorijama sa prigušenim osvetljenjem, kako bi se sprečilo da dnevno svetlo utiče na biološki sat.
Pokazalo se da je tokom eksperimenta nivo šećera znatno porastao odmah posle uzimanja obroka. Razlog tome je umanjeno lučenje hormona insulina, koji kontroliše nivo šećera u krvi.
Trojica ispitanika su vrlo brzo dobila tolik visok nivo šećera da su klasifikovani kao "pred-dijabetesno stanje".
"Dokazi su jasni. Dovoljan količina sna noću je važna za zdravlje i san bi trebalo da bude u noćno vreme da bi dao najbolje rezultate", navodi se u studiji.
Smanjen broj sati za kvalitetan san odrazio se takođe i na povećanje telesne težine ispitanika.
"Smanjenje odmora metabolizma za osam odsto, koje smo izmerili našim isptanicima, odrazilo se na povećanje težine od 12,5 funti (3,63 kilograma) tokom jedne godine", navodi se u studiji.
"Mislimo da ovi rezultati podržavaju ranije studije prema kojima kod ljudi koji su u pred-dijabetskom stanju i rade po smenama tako da su noću budni, mnogo veće šanse da se to razvije u pravi dijabetes nego kod ostalih zaposlenih", izjavio je jedan od autora studije Orfe Bakston.

[Beta, 14.04.2012.]