Kontola bez “bockanja”

(ADA, novembar 2003.)
    Provera nivoa glukoze u krvi neizbežan je deo života mnogih dijabeticara i radi se više puta tokom dana. Iako su iglice sve manje, ponavljano "bockanje" da bi se izvadila krv za merenje znaci neprijatnost, pa i bol. Naucnici zato tragaju za manje invazivnim ili neinvazivnim metodama odredivanja visine šecera u krvi. Zato i ne cudi što su na nedavno održanom strucnom skupu Americkog hemijskog udruženja u Bostonu ta istraživanja bila jedna od glavnih i najzanimljivijih tema razgovora.
    Kada je rec o bezbolnom merenju šecera u krvi najdalje su otišli strucnjaci Animas korporacije iz Pensilvanije. Tamošnji naucnici predvodeni Dr Jizongom Juom razvijaju izuzetno mali senzor sa titanijumskim omotacem koji beleži apsorpciju gotovo infracrvene svetlosti u krvi, ciji intenzitet odreduje trenutna vrednost šecera. Zatim se ocitani nivo glukoze u krvi neprekidno šalje preko kože na majušni monitor. Njega ce pacijent da nosi kao sat, oko rucnog zgloba. Ispitivanja na ljudima pocece za nekoliko meseci. Dosadašnja ispitivanja na uzorcima krvi 500 pacijenata pokazala su da su u Animasu uspešno rešili najveci problem ocitavanja nivoa glukoze u krvi pomocu svetlosnih talasa – formula za ocitavanje svetlosnih talasa u vrednosti šecera. Ipak, voda ovog projekta, Dr Ju, kaže da ne bi želeo  da predstavi previše ružicastu sliku o brzoj masovnoj upotrebi ovog noviteta, jer je potrebno da prode još relativno dosta vremena da ovakav aparat dode na tržište.
    Kako je slican "sat" jednog austrijskog proizvodaca na kongresu u Parizu avgusta 2003. godine bio predstavljan po ceni od 2.000 EUR, pitanje je koliko ce i ovaj Animasov uredaj biti dostupan našim ljudima.

.

Leave a Reply