Lek štiti bubrege

LEK šTITI BUBREGE LJUDI SA DIJABETESOM

(Rojters, sept. 2005)
 
Problemi u radu bubrega predstavljaju stalnu opasnost za dijabeticare, posebno kod onih koji imaju visok krvni pritisak. Evropski naucnici su izvestili da "spironolakton", kao dodatak standardnoj terapiji za snižavanje krvnog pritiska kod ovakvih pacijenata, pomaže kod snižavanja pritiska i regulisanja albumin proteina u urinu koji izaziva oštecenje bubrega.
Dr Kaspar Rosing iz centra za dijabetes "Steno" u Gentoftu, Danska, i njegove kolege, izjavili su u casopisu "Dijabetes Ker" da dve vrste lekova za snižavanje pritiska – ACE inhibitori i beta blokatori, štite bubrege dijabeticara koji vec imaju oštecene bubrege.
Ovi lekovi kontrolišu stvaranje hormona aldosterona. Iako je on u pocetku efikasan, nivo aldosterona se kasnije podiže kod 40% pacijenata, a kao rezultat podiže se nivo proteina u urinu i funckije bubrega brže slabe.
Kako bi proucili da li dodatni tretman sa "spironolaktonom", inhibitorom za aldosteron, može da pomogne u ovim uslovima, sprovedeno je ispitivanje na 21 pacijentu sa dijabetesom tipa dva.
Ucesnici su nastavili sa prepisanim terapijama za snižavanja pritiska (koje ukljucuju diuretike, ACE inhibitore i beta blokatore), ali su nasumicno birani da uzimaju kao dodatak neaktivni placebo ili "spironolaktone" tokom 8 nedelja. Zatim su sledecih 8 nedelja prelazili na drugu pilulu.
Tokom uzimanja "spironolaktona", nivo albumina u urinu je pao za 33%, a gornji i donji krvni pritisak su pali za 45, odnosno 30.
Kod jednog pacijenta nivo kalijuma je pao na opasan nivo i on je morao biti iskljucen iz ispitivanja, ali veoma brzo se oporavio. Inace, ovaj nacin lecenja je dobro prihvacen.
Naucnici traže dalje ispitivanje, ali su zakljucili da "spironolakton" može da omoguci dobru bubrežnu i kardiovaskularnu zaštitu.

 

.

Leave a Reply