Dijabetes i zaposlenje
"DiabetaNet" 11.02.2006. (Radio Akcija 99.3 MHz)
Da li je moguce da, kada je u pitanju dijabetes i zaposlenje, istina uvek nije najbolje rešenje?
Ono što cete cesto cuti od ljudi sa dijabetesom je da ukoliko sami date informaciju prilikom razgovora za posao – postoji šansa za diskriminaciju. Izgleda da je ipak, u realnom svetu, ponekad cutanje deo mudrosti. U principu ne bi trebalo kriti cinjenicu da imate dijabetes. Medutim, ponekad gubljenje jedne bitke može znaciti pobedu u ratu. Jednom kada vas zaposle, ako pokažete da vredite i da bez problema ispunjavate zadate dužnosti, može se desiti da se stavovi promene. Još ukoliko je vaših pluseva više od minusa, šanse da zadržite radno mesto su veoma dobre.
Zakon ne pomaže uvek
Uprkos zakonu koji je definisan tako da štiti gradane od diskriminacije svake vrste, pa i prilikom zaposlenja, mnoge osobe sa dijabetesom, vodene strahom, iznalaze nacine da manevrišu oko legalnih zahteva.
Medutim, zakonska regulativa traži od zaposlenog da dokaže da je kvalifikovani pojedinac sa invaliditetom i da, ukoliko mu se prilagode uslovi rada, može ispunjavati poslovne zadatke. Za osobe sa dijabetesom, prilagodeni uslovi rada mogu ukljuciti pauze zbog merenja šecera u krvi, cešce odlaske do toaleta, dozvolu da jedu na radnom mestu, kao i da drže pri ruci užine i svoj pribor za samokontrolu.
Da bi se neko okarakterisao kao osoba sa invaliditetom, mora se dokazati trajno ogranicena sposobost za vodenje vecine životnih aktivnosti. Medutim, ukoliko je osoba obucena za vodenje i samokontrolu svoje šecerne bolesti, takva osoba ni u kakvom pogledu nije limitirana i nema osnova da se svrstava medu osobe sa invaliditetom.
Teško je dokazati diskriminaciju
Ako se radi o osobi u invalidskim kolicima, to nije problem. Medutim, ako invalidnost nije uocljiva, to postaje zamka. Ako se ne vidi, ne može se ni razumeti. Kod osoba sa dijabetesom, invalidnost se može izraziti samo u slucajevima kada se terapija i obroci ne sprovode kako treba.
Drugi faktor pri slucajevima diskriminacije je taj da poslodavac tvrdi da je osoba sa dijabetesom rizicna za okolinu.
Kako da preživite sa dijabetesom na radnom mestu?
Recepata na ovu temu ima koliko i terapija dijabetesa za svakog pojedinca.
Neke osobe slobodno daju sebi insulin pred drugima i jedu kada god je potrebno. Drugi, pak, pricaju sasvim otvoreno o samoj bolesti. Dosta njih, naprotiv, krije svoje stanje ne bi li izbegli potencijalne probleme, ili zbog straha od okoline.
Jedna zajednicka veza medu osobama sa dijabetesom je nastojanje da brinu o sebi na pravi nacin uprkos uslovima radnog mesta. Takode, ima onih koji traže zaposlenje samo zbog regulisane zdravstvene knjižice i osecaja sigurnosti da ce imati priliv novca za samokontrolu svoje bolesti.
Hipoglikemije na radnom mestu nisu cesta pojava
Uprkos tvrdnji da osobama sa dijabetesom šecer pada na radnom mestu, strucnjaci koji su istraživali na ovu temu kažu da se retko dešava.
Naime, tim istraživaca u Velikoj Britaniji je tokom godinu dana pratio pojave hipoglikemija kod 243 insulin zavisne osobe, starosti od 20 do 69 godina. Za tih godinu dana, blagih hipoglikemijskih epizoda je bilo ukupo 1.955, a ozbiljnih, gde je bila potrebna spoljna intervencija 238. Medu ozbiljnim epizodama, 62% se desilo kod kuce, 15% na poslu, 23% na ostalim mestima. Dalje, citavih 52% ozbiljnih hipoglikemijskih reakcija se desilo za vreme sna.
· Kod kuce 62%
· Ostala mesta 23%
· Na poslu 15%
· Za vreme sna 52%
· Ostalo 48%