Lan – drevni čuvar zdravlja

Donekle zaboravljena biljka lan (Linum usitatissimum) može da se koristi na različite načine.

Najbolje je cele semenke staviti u hleb ili kolače. Za one kojima smeta celo zrno mogu i sveže samlevene.

Samlevene semenke lana se dodaju i umacima, salatama, supama od povrća, sarmama, pečenjima, žitaricama za doručak, jogurtu…

U zdravstvenom smislu lan ima višestruku vrednost. Pomaže zdravlju srca i krvnih sudova, a kao bogat izvor vlakana, smanjuje mogućnost pojave zatvora.

Laneno seme je poznati laksativ, s tim što ne stvara naviku, niti oštećuje creva.

Za one koji imaju problem sa opstipacijom, dovoljno je da samelju seme, potope ga u vodu i pojedu.

Lan jača i imunitet. Istraživanja su pokazala da ljudi koji uzimaju nepunu kašičicu lanenog ulja dnevno ređe imaju upale disajnih organa. Laneno ulje u ishranu treba obavezno da uvedu i osobe sa problematičnom kožom, ukoliko je ona suva ili ekcematozna. Lan u ishrani dobar je i za stabilizovanje nivoa šećera u krvi, što je posebno važno za ljude obolele od dijabetesa.

Ulje isceđeno iz semenki lana ima posebnu vrednost jer utiče na nivo holesterola, upalne i procese zgrušavanja krvi. Zbog toga se preporučuje da se uzima na kašičicu ili u salati. Sem toga, hladno ceđeno i nerafinisano ulje lana, u ishrani može da zameni ribu.

Posebna vrednost i prednost lana se krije u bogatstvu ligninom, sastojkom koji smanjuje rizik za nastanak karcinoma dojke i jajnika. Lignini, zapravo, kako su pokazala istraživanja, smanjuju aktivnost estrogena, ženskog polnog hormona, kao podstrekača malignog oboljenja.

UPOTREBA

Pravilna upotreba lanenog ulja podrazumeva da se ne koristi za kuvanje, a kupuje samo u manjim čvrsto zatvorenim bocama koje se čuvaju u frižideru, jer brzo užegne.

Laneno ulje ne sme da se izlaže toploti, svetlosti i vazduhu. A uzima se sa antioksidansima, kao što su vitamin E i karotin, ili vitaminom B6 i magnezijumom, zbog intenzivirane delotvornosti na ćelije organizma.

[Večernje novosti, 21.02.2011.]