Testiranje pre menopauze

Osteoporoza može da se spreči ukoliko se blagovremeno započne prevencija i lečenje

Gubljenje koštane mase (osteoporoza), kada kosti postaju krte i sklone lomljenju – lako je sprečiti, ali veoma teško lečiti. To, nažalost, ne zna veliki broj žena u godinama menopauze.

– Ukoliko se blagovremeno ne započne prevencija ili lečenje osteoporoze, osoba se izlaže velikom riziku od preloma i invalidnosti – upozorava docent dr Teodora Beljić-Živković, načelnik Odeljenja za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma u KBC Zvezdara. – Kad se kosti „prorede“ ili dođe do oštećenja kičme, slabije su mogućnosti da se ozbiljni problemi preduprede.

Takozvana primarna osteoporoza nastaje usled nedostatka estrogenih hormona ili zbog godina starosti. Ovi oblici su, uslovno rečeno, prirodni. Sekundarna osteoporoza, međutim, nastaje usled druge bolesti i znatno je ređa.

Lečenje je uvek trojno, a to znači da se, pored lekova, obavezno prepisuju vitamin D i kalcijum. Takva terapija zaustavlja gubitak kosti ili dovodi do izgradnje nove kosti, sprečavajući prelom, ali ne smanjuje bolove koji su druge prirode.

Žene koje trpe bolove u kičmi ili u rukama, od lekova protiv osteoporoze očekuju da ih spasu bola. Kako se to ne dešava, mnoge žene odustaju od terapije. Osim toga, ističe dr Beljić-Živković, lekovi su skupi, naročito oni koji podstiču ponovnu izgradnju kostiju (u pitanju su injekcije koje se daju potkožno, najduže u periodu od godinu i po). Na listi RZZO nalaze se samo lekovi za lečenje teške osteoporoze – kad postoji rizik za prelom, ili je do njega već došlo.

– Fond ne obezbeđuje novac za lečenje od osteoporoze kod žena mlađih od 65 godina – ističe naša sagovornica. – Uz ovaj problem, za domaće (ne)prilike karakteristično je i da namirnice nisu adekvatno obeležene, to jest, na njima ne piše koliko kalcijuma sadrže. Usled toga žene ne mogu same da izračunaju svoj dnevni unos kalcijuma. Uz to, mleko koje se prodaje u našim prodavnicama nije obogaćeno vitaminom D.

Pored nedovoljnog unosa vitamina D hranom, rizik od nastanka osteoporoze povećava i činjenica što se ljudi, zbog straha od UV zračenja, veoma malo sunčaju. Ako se i izlažu suncu, svi koriste jake zaštitne faktore, koji praktično blokiraju stvaranje ovog vitamina u telu.

– Lekari opšte medicine morali bi da testiraju pacijente, posebno žene u godinama oko menopauze, pa ukoliko imaju najmanje dva faktora rizika, da ih bez odlaganja upute na snimanje gustine kostiju – upozorava dr Beljić-Živković. – Pušači, izrazito mršave osobe, oboleli od hipertireoidoze (pojačanog rada štitaste žlezde), dijabetesa tipa 1 i astme, kao i oni koji su uzimali kortikosteroide, trebalo bi da ispitaju gustinu kosti bez obzira na godine starosti.

U posebnoj grupi su i ljudi sa intolerancijom na mleko, gluten ili sa ulceroznim kolitisom. Sve te kategorije pacijenata, praktično, nose rizik od sekundarne osteoporoze. Svima se, generalno, savetuje aktivan život i rekreacija, i unos namirnica koje sadrže kalcijum.

Šumeće tablete kalcijuma, prema rečima dr Teodore Beljić-Živković, nisu od velike vajde. Svaka šumeća tableta, u stvari, dovodi do brzog izlučivanja kalcijuma kroz bubrege i ne ostaje ga mnogo da se ugradi u kosti. Savetuje se uzimanje preparata iz kojih se kalcijum postepeno oslobađa, kao što su kalcijum-citrat, kalcijum-glukonat i kalcijum-karbonat. n

DNEVNA DOZA KALCIJUMA

Žene pre menopauze i muškarci, dnevno treba da unose 1.000 miligrama kalcijuma, a posle menopauze i stariji od 65 godina, 1.300 miligrama.

* u sto grama sardina ima 500 miligrama kalcijuma

* samo četiri suve smokve imaju 506 miligrama kalcijuma

* tofu sir od sojinog mleka ima 510 miligrama kalcijuma

* niskomasni jogurt sa voćem ima 345 mg kalcijuma u 200 grama

* u 150 grama „običnog“ niskomasnog jogurta ima 243 grama kalcijuma

* u 30 grama parmezana ima 308 miligrama kalcijuma

[Večernje novosti, 30.03.2011.]