Svaki pacijent, u zavisnosti od starosti i zdravstvenog stanja, ima pravo da se obrati svom izabranom lekaru u domu zdravlja i zatraži da mu se uradi sistematski pregled iako ne oseća tegobe. Tako, makar, stoji u propisima.
A u praksi lekari su toliko zauzeti da najčešće nemaju vremena da se posvete ni bolesnima. Zato oni kojima padne na pamet da preventivno misle na svoje zdravlje najčešće odustanu kad vide redove bolesnih po čekaonicama.
U zakonu stoji da svim pacijentima mlađim od 35 godina jednom u pet godina treba posvetiti vreme da preventivno provere zdravlje, starijima od 35 godina jednom u dve godine, a starijima od 65 godina jednom godišnje.
U zavisnosti od godina preporučuju se i donekle različiti pregledi, a najveći deo posla je na izabranom lekaru. On pregleda srce, pluća, opipa puls i izmeri pritisak. Zatim pacijenta šalje u laboratoriju i zahteva analize za koje smatra da su neophodne u zavisnosti od životne dobi.
Za uzimanje porodične anamneze potrebno je dosta vremena lekara, kao i za razgovor o životnim navikama, odnosno za pitanja da li pacijent puši i pije, da li se dovoljno kreće… U ovom delu sistematskog sledi i merenje visine i težine da bi se izračunao bodi-mas indeks, koji pokazuje ima li rizika od gojaznosti.
Na osnovu ovih parametara i razgovora, lekar procenjuje ima li rizika za nastanak hroničnih masovnih nezaraznih oboljenja kao što su dijebetes, povišen krvni pritisak…
Izabrani lekari znaju sve ovo, ali se žale da nemaju vremena, ili da ponešto od ovoga urade pacijentima usput, tačnije onima koji dolaze kod lekara.
Dr Nevenka Dimitrijević iz Doma zdravlja “Voždovac” potvrđuje da za ovakve sistematske preglede vremena nema, ali da mnoge provere zdravlja uradi pacijentima kad se ukaže prilika. Posebnu pažnju posvećuje onima koji dugo nisu dolazili kod lekara ili koji tek otvaraju karton kod nje.
– Nigde precizno ne piše šta se od nas očekuje da uradimo kad je reč o sistematskim pregledima. Da se sve to uradi kako treba nema vremena, jer od bolesnih pacijenata nemam mogućnosti da se bavim zdravima koji razmišljaju preventivno o svom zdravlju. Mislim da akcenat treba da bude na kontroli zdravlja mlađe populacije, jer su stariji pacijenti ionako svakodnevno kod lekara – kaže za “Blic” dr Nevenka Dimitrijević.
Mnoge kompanije su se dosetile da u brigu o svojim zaposlenima uključe i pakete sistematskih pregleda koje pružaju neke državne zdravstvene ustanove i skoro sve privatne. Često se i sami građani sete da provere svoje zdravlje, pa odu i urade preglede kod privatnika bez mnogo čekanja.
Loše stanje u državnom sektoru i manjak vremena lekara pacijente vodi direktno u privatni. Tako sve više pacijenata ide u Dom zdravlja “Jedro”, gde paket preventivnih pregleda košta od 6.000 dinara. U zavisnosti od godina pacijenta, osmišljeni su i različiti pregledi, a najsveobuhvatniji paket, koji uključuje i ultrazvuk abdomena i štitne žlezde, test opterećenja i snimanje karotide, košta 14.000 za muškarce i 20.000 za žene.
Najpozantiji paket sistematskih pregleda u državnom sektoru nudi KBC “Bežanijska kosa”. Njihov paket pregleda uključuje čak 15 dijagnostičkih procedura po ceni između 16.000 i 19.000 dinara. Prema rečima dr Dušana Vukotića, na ove preglede dolaze kompanije organizovano, ali i pojedinci, a sve se završi za tri do četiri sata.
[blic.rs, 10.05.2011.]