Piše: Tijana Milanović
Prvi međunarodni letnji kamp za osobe sa dijabetesom održan je na Rogli u Sloveniji od 22- 29. jula 2011. godine. Na kampu su učestvovali predstavnici 24 evropske zemlje: Holandije, Švedske, Portugala, Litvanije, Letonije, Hrvatske, Srbije, Slovenije, Poljske, Rumunije, Malte, Farskih ostrva, Italije, Francuske, Kirgistana, Azerbejdžana, Grčke, Kipra, Ukrajine, Belorusije. Našu zemlju je predstavljala aktivistkinja Udruženja za borbu protiv dijabetesa grada Beograda „Plavi krug“, Tijana Milanović.
Održavanje kampa omogućila je farmaceutska kompanija Lilly.
Plan i program kampa je bio veoma uzbudljiv i dinamičan, a osmišljen je tako da su svakoga dana bila predavanja predstavnika IDF- a (po dva puta dnevno), a nakon predavanja organizovana je fizička aktivnost.
Predavanja su bila osmišljena kao radionice, gde su i učesnici mogli da izlažu svoja mišljenja i ideje i da rade u malim grupama, a kasnije i prezentuju obavljen zadatak.
Chris Delicata, predsednik IDF- a je održao prvo predavanje i upoznao nas sa radom IDF- a i sa planom i programom kampa. Istog dana smo imali upoznavanje sa predstavnicima hotela, koji su nam poželeli dobrodošlicu i ukratko nam opisali hotel i koje sve mogućnosti imamo u njemu.
Lex Herrebrugh je već sledećeg dana osmislio radionicu gde smo predstavljali ukratko sebe i svoje planove i očekivanja u budućnosti.
Imali smo radionice i predavanja sa temama o komunikaciji i odnosima s javnošću, kao i strateškom planiranju i odnosima s medijima. Ove radionice su vodile Annemarie Bevers, Sophie Peresson, Ana Lucia Tavares i Carmen Vintila.
Za predavanje sa temom odnosi s medijima, imali smo domaći zadatak da sastavimo saopštenje za javnost. Ovaj zadatak smo radili u sastavu od po 4 člana. Ideja je bila da se napiše saopštenje vezano za dijabetes koje će ostaviti utisak na medije, a koji će oni kasnije objaviti. Radionica je bila osmišljena tako da predavači budu novinari, a po jedan član iz svake grupe da odgovara na pitanja. Ostali učesnici su posmatrali verbalnu i neverbalnu komunikaciju između novinara i sagovornika i ocenjivali i davali komentare na njihovo ponašanje tokom intervjua.
Sophie Peresson nam je zadala domaći zadatak sa našim udruženjem kada se vratimo kući. Ideja je da napravimo mini projekat koji će sadržati akcioni plan, SWOT i SMART, na tri glavne teme koje smo mi svi tokom predavanja uočili. Tri teme, na kojima moramo da radimo, su: dostupnost lekova, podizanje svesti o dijabetesu i zdrav život, fizička aktivnost, ishrana i urbano planiranje. Svaki učesnik pojedinačno ima zadatak da sa svojim udruženjem uoči ove probleme i da predloge za njihovo rešavanje.
Neki predavači su nam predstavili prednosti i lepote življenja sa dijabetesom, kao i nova dostignuća u lečenju ove bolesti. Samo predstavljanje teme na predavanju je trajalo oko 30 min., a nakon toga smo bili podeljeni u grupe i tako rešavali zadatak. Nakon toga svaka grupa je imala svog predstavnika koji je izlagao rad tima.
Alojz Rudolf nam je na interesantan način predstavio temu Finansije. Ovde smo odgovarali na pitanja zašto nam je uopšte novac potreban, koje izvore finansiranja znamo i kako uopšte da počnemo da prikupljamo novčana sredstva. Takođe smo saznali neke prihode i rashode IDF- a za 2010. godinu.
Slično predavanje smo imali i sa Cristianom Andriciuc sa kojim smo diskutovali o pokretanju sopstvene organizacije. Nabrajali smo elemente koji su nam potrebni, kao što su cilj, strategija, misija, vizija, ljudi, materijalni i finansijski resursi, itd.
Ova predavanja su nam u mnogome pomogla da shvatimo funkciju lidera i liderstva i kako da pomognemo našim udruženjima da se bore sa problemima u kojima se nalaze.
Nakon predavanja igrali smo fudbal, odbojku, košarku, stoni tenis, plivali u bazenu, posetili saunu, šetali kroz šumu i imali nordijsku šetnju.
Na kraju samog dana, nakon večere, po četiri učesnika je prezentovalo sebe, državu iz koje dolazi, kao i udruženje koje ga šalje. Prezentacije su uglavnom bile prikazane u slikama, sa ponekim video klipom o zemlji ili udruženju. Predstavnici Malte su osmislili zanimljivu pesmu koju su nam otpevali tokom prezentacije, neki od učesnika su delili letke o svom udruženju, ili pak neke poklončiće u znak pažnje. Srbija je imala odličnu prezentaciju u kojoj su objašnjene sve akcije u kojima je Udruženje za borbu dijabetesa grada Beograda “Plavi krug” učestvovalo, kao i ono čime se udruženje uobičajeno bavi. Učesnici su celu prezentaciju pozdravili velikim aplauzom, a i tokom prezentovanja nisu se ustručavali da daju svoje komentare i postavljaju pitanja.
Za mene je ovo veliko iskustvo i velika čast što sam Srbiju predstavljala na jednom ovakvom kampu. Volela bih kada bih sa ovim sada stečenim znanjem uspela da doprinesem i pomognem svom udruženju. Ovo je bila neverovatna prilika za mene, kako zbog upoznavanja novih ljudi i sklapanja prijateljstava, tako i zbog saznanja novih stvari u vezi dijabetesa i ostvarivanje kontakata sa predstavnicima IDF. Na ovoj sjajnoj prilici želela bih da zahvalim Plavom krugu i Dijabetološkom savezu Srbije.