Dok pacijenti širom Srbije idu na terapiju i noću, mnogi uređaji još u skladištima. Od 355 dijalizatora nabavljenih još 2008, 125 ih nije ni instalirano.
U Srbiji će, prema najavama iz Ministarstva zdravlja, biti otvoreno pet novih centara za dijalizu, a od 53 postojeća sedam će biti renovirano. Novi centri za dijalizu, na kojoj su trenutno 4.472 bubrežna bolesnika, otvaraju se u domovima zdravlja u Tutinu, Lebanu, Sopotu i Grockoj, i u Zdravstvenom centru Aleksinac.
Tako će se, prema računici RFZO, broj mesta za dijalizu samo u Beogradu povećati za 100, a u Vojvodini za 50.
"Od 355 aparata za dijalizu, koje smo 2008. dobili od Italijana, 125 još nije instalirano. Nedopustivo je da ti aparati stoje dok nam pacijenti u nekim centrima noću idu na dijalizu, a oboleli iz Ražnja dnevno samo u jednom pravcu do dijaliznog centra putuju 80 kilometara!", kaže za ”Novosti” Zoran Stanković, ministar zdravlja.
U Kliničkom centru Niš u toku je adaptacija prostora. Od ukupno 57 aparata, ovde je dosad radilo 39, a za ostale nije bilo priključka. Samo ustanove na teritoriji Novog Sada, prema evidenciji RFZO, mogu da prime na dijalizu još 43 bubrežna bolesnika. Opšta bolnica Vrbas sa 17 aparata za dijalizu, i Dom zdravlja Bačka Palanka, sa 14 aparata, trenutno ne ispunjavaju plan rada, i mogli bi da prime još 14 pacijenata.
"Do kraja ovog meseca, a najkasnije u martu, u rad bi trebalo da se pusti dijalizni centar u KBC ”Dr Dragiša Mišović” sa 14 aparata. I pored toga u Beogradu, zasad, nećemo imati dovoljno kapaciteta za dijalizu u javnom zdravstvu", kaže ministar Stanković.
Aparati za hemodijalizu uskoro bi trebalo da budu instalirani u domovima zdravlja u Petrovcu na Mlavi, Kovačici i Tutinu. Prostor za dijalizu biće adaptiran i u Zdravstvenom centru Užice, Opštoj bolnici u Priboju, Specijalnoj bolnici za interne bolesti Vrnjačka Banja, a povećavaju se i kapaciteti u Opštoj bolnici u Šapcu, koja trenutno ima 12 aparata.
U RFZO kažu da su u Lazarevcu kapaciteti prošireni za još 30 mesta, u KBC ”Zemun” za šest, na VMA za 16, dok će u Barajevu, Obrenovcu i Mladenovcu biti ukupno osam novih mesta za dijalizu.
U Zdravstvenim ustanovama trenutno postoji 1.040 aparata za dijalizu, a na kućnoj dijalizi je 468 pacijenata. Jedan bolesnik samo za dijalizu i eritropoetin iz zajedničke kase osiguranja godišnje potroši 2,5 miliona dinara. Svaki dijalizni tretman RFZO bolnicama plati 10.000 po pacijentu, i tako tri puta nedeljno, 14 puta mesečno, 150 puta godišnje, doživotno. Za dijalizu u državnim ustanovama prošle godine izdvojeno je iz kase RFZO skoro četiri milijarde dinara.
[novosti.rs, 11.02.2012.]